Ar įmanomas nelegalios statybos įteisinimas?

Jeigu statotės būstą negavę jam reikalingų leidimų, kurie išduodami dar prieš statybas, tuomet tos statybos gali būti pripažintomis nelegaliomis ir tada gali būti kelios išeitys – jums reikės nugriauti savo statinį arba jį įteisinti. Aišku, pirmasis variantas yra taikomas tuomet, kai statinys yra kažkokioje svarbioje ar saugomoje teritorijoje ar itin smarkiai pažeidžia įstatymus. Tačiau kitais atvejais tikrai galima įteisinti prieš tai buvusį nelegalų statinį. Bet tai nereiškia, kad neliksite be atsakomybės už tai. Įteisinant reikės sumokėti papildomai atsižvelgiant į statinio vertę, taip pat gali būti priskirta ir bauda už jo statyma, o visus reikalingus dokumentus vis tiek teks susitvarkyti, kitaip gali būti taikomos rimtesnės sankcijos.

Vilkpėdės g. 8, Vilnius
Mob. +370 607 61732 
El.paštas: info@finito.lt

Kodėl svarbu tinkamai susitvarkyti dokumentus prieš namo statybą?

Dar prieš planuojant namo statybas reikia pasirūpinti ne tik jo projektu, bet ir gausybe dokumentų ir leidimų iš įvairių institucijų. Kartais žmonėms, kurie su tuo susiduria pirmą kartą, gali būti sudėtinga perprasti visus šiuos formalumus, tačiau specialistai pataria, kad šioje vietoje turėtumėte būti ypatingai atidūs, kadangi padarytos klaidos gali lemti, jog vėliau teks domėtis, kaip vyksta nelegalios statybos įteisinimas. Tai ne tik papildomi rūpesčiai ir nemalonumai, tačiau tuomet nukentėsite ir finansiškai, kadangi reikės papildomai sumokėti už tokio namo įteisinimą ir dar gali tekti mokėti ir baudą už padarytą tokio pobūdžio nusižengimą.

nelegalios statybos įteisinimas

Nelegalios statybos įteisinimas, tvarkyti dokumentus pačiam ar kreiptis į specialistus?

Pasistačius nelegalų statinį tikrai neliksite nepastebėti ir vėliau gali kilti nemažai nemalonumų, kurie susiję su juo. Tačiau viskas yra išsprendžiama, jeigu tas statinys nėra kažkokioje išskirtinėje teritorijoje, todėl reikėtų kuo greičiau išspręsti šią problemą ir įteisinti savo statinį. Tam padaryti reikia tikrai nemažai dokumentų ir jų patvirtinimo skirtingose įstaigose, tad viskam reiks paskirti ne tik nemažai laiko, bet gali prireikti ir specifinių žinių. Todėl galite pasilengvinti šį darbą ir kreiptis į tokią paslaugą teikiančias įmones, kurios gana greitai ir kokybiškai viską sutvarkys už jus. Aišku, tokia paslauga kainuoja, bet vertėtų pagalvoti ir įsivertinti, kuris variantas jums apsimoka labiau, dar atsižvelgiant į laiką bei rūpestį.

Išeitis yra – nelegalių statybų legalizavimas

Nelegalios statybos daugumai žmonių asocijuojasi su rimtai statybiniais pažeidimais, kuomet namas pastatytas teritorijoje, kur tai griežtai draudžiama, tačiau dažniausiai pasitaikančios nelegalios statybos yra visiškai kitokios. Neretai tose teritorijose būtų galima statyti tokį statinį, tačiau jo savininkas nepasirūpina reikiamais dokumentais, kurie leistų ir reglamentuotų statybas, o tuomet jau susiduriama su problema, kuomet atitinkamos institucijos sužino apie tokį statinį. Tada belieka pasirūpinti jo įteisinimu arba jį nugriauti. Tačiau pastarojo varianto nenori niekas, tad imasi visų reikiamų priemonių, kad toks būstas būtų įteisintas ir pripažintas visiškai legaliu. Jeigu nėra rimtesnių pažeidimų, tai padaryti nėra labai sudėtinga, todėl tai yra puiki išeitis pasistačius nelegalų statinį.

nelegalios statybos legalizavimas

Ar sudėtinga sutvarkyti statybų legalizavimo dokumentus?

Toks klausimas gali iškilti ne vienam, kuris pasistatė statinį, o tik po to rūpinasi jo legalizavimu ir be įprastų taikomų sankcijų dar turi susitvarkyti visus dokumentus. Iš esmės, jų tvarkymas nėra labai sudėtingas, tačiau tai darant pirmą kartą gali kilti nemažai neaiškumų ir keblumų, be to, tam gali tekti paskirti pakankamai nemažai laiko ir visas tvarkymo procesas bus gerokai ilgesnis, negu šį darbą atliekant profesionalams. Todėl yra nemažai įmonių, kurios siūlo savo pagalbą tvarkant tokius dokumentus, aišku, ji nėra nemokama. Tačiau tuomet jums atkrinta visi su tuo susiję rūpesčiai, o ir legalizavimo procesas tuomet truks gerokai trumpiau.

Nelegalių statybų legalizavimas ir kokios sankcijos gresia?

Jeigu nelegalus statinys būtų galimas pagal tos žemės paskirtį, tuomet, greičiausiai, pavyks jį įteisinti, tačiau tai nereiškia, kad tuomet išvengsite bet kokių sankcijų, pirmiausia, jums reikės sumokėti atitinkamą pinigų sumą, kuri paskaičiuojama atsižvelgiant į statinio vertę bei tai, kokios vertės medžiagos jam pastatyti buvo naudojamos, net jeigu jis pilnai ir nebaigtas. Be to, tokiu atveju gali būti skirta bauda už tokį pažeidimą. Ir, žinoma, reikės pasirūpinti visais dokumentais, kurie būtini bet kokiai namo statybai. Todėl prieš tai reikėtų gerai pagalvoti, ar verta rizikuoti kažką statant nelegaliai, ar iškart pasirūpinti ir įteisinti statinį bei gyventi ramiai nebijant, jog ateityje gali tekti tai padaryti ir dar papildomai sumokėti nemažą sumą pinigų.